SEO’da uygulanan UX Pirensipleri

Kullanıcı deneyimi (UX-User Experıence), kullanıcıya sezgisel gezinme ve keyifli bir deneyim sunan yüksek performanslı bir web sitesi istiyorsanız önemlidir. Günümüzde UX, bir web sayfasının hissinden çok daha fazlasını ifade edebilir. UX artık bir şirketle son kullanıcı arasındaki etkileşimin tüm yönlerini kapsayan bir kavramdır.

SEO’ya uygulayabileceğiniz UX prensiplerinden biri meta açıklamasıdır ve müşterileriniz için en iyi UX stratejilerini bulmanıza yardımcı olur. UX’ı mükemmel olarak sıralamak için, kullanıcının en acil sorularının tüm yanıtlarını mümkün olan en kısa sürede bulabilmesini sağlamak önemlidir. Bunun için, arama motoru sonuç sayfasında (SERP) güçlü meta verilerini kullanmak önemlidir, çünkü bu çok değer sağlayabilir ve müşterinizin ilk ve doğru izlenimi oluşturmasına yardımcı olabilir. Burada izlenmesi gereken bazı temel kurallar her zaman bir çağrıya yönelik olmalıdır (CTA), müşterilere değerli ve bilgilendirici bilgiler sağlamaya odaklanmalı ve kullanılabilir alanı en iyi şekilde değerlendirdiğinizden emin olmalısınız.

Zengin snippet’ler, SEO’ya uygulayabileceğiniz güçlü UX prensiplerinin bir başka unsuru haline gelmiştir. Zengin snippet’ler, Google’ın kitlenize nereye bakacaklarını ve neden diğer rakipler yerine web sitenizi seçmeleri gerektiğini söylemesi için bir yol sunar. Zengin snippet’ler kullanmaya karar verirseniz, gerçekten web sitenizin diğerlerinden öne çıkmasını istiyorsanız tam etkiyi hedeflemelisiniz. Çoğu snippet özelliği, görsel ve metin unsurlarına sahiptir, bu nedenle burada kaliteli içerikle güçlü bir görüntüye odaklanmalısınız.

Gelecekteki web site tasarımlarınızda çeşitliliği dahil etmek önemlidir. Farklı kullanıcılar, bir dizi madde veya video portföyü gibi sitenizin farklı unsurlarına çekilecektir. Tasarıma çeşitlilik katmanın en kolay ve etkili yolu, arama sonuçları sayfalarının daha fazlasını kaplamayı hedeflemektir. Google’ın kullanıcılara istedikleri farklı içeriğe erişim imkanı tanıyan Google Business işlevi aracılığıyla, müşterinizin aynı anahtar kelime için farklı içerik sıralama parçaları olduğundan emin olabilirsiniz. Bu, kullanıcı deneyimini önemli ölçüde iyileştirebilir.

SEO’ya uygulayabileceğiniz pek çok önemli UX prensibi vardır, ancak web tasarımcısı olarak her zaman mevcut farklı unsurları geliştirmek üzerine odaklanmanız önemlidir. Bunu yaparak, her zaman izleyiciyle itibarınızı ilerletecek ve kullanıcı yolculuğu boyunca daha anlamlı anlar sunacaksınız.

2 Comments to “SEO’da uygulanan UX Pirensipleri”

Leave A Comment